Dodatek za wieloletnią pracę dla pracownika niepedagogicznego – jak obliczyć jego wysokość

Data publikacji: 27 marca 2024 r.
Poleć znajomemu
Dodatek za wieloletnią pracę dla pracownika niepedagogicznego – jak obliczyć jego wysokość

Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku w wystąpieniu pokontrolnym przedstawiła, jak obliczyć długość stażu pracowniczego w kontekście wysokości dodatku za wieloletnią pracę dla pracownika niepedagogicznego. Uwagi dotyczą przede wszystkim zaliczania okresów zatrudnienia od innych pracodawców do stażu, od którego zależy wysokość dodatku.

Dodatek za wieloletnią pracę dla pracownika niepedagogicznego - wysokość

Dodatek za wieloletnią pracę dla pracownika niepedagogicznego przysługuje w wysokości 1% za każdy rok pracy. Jego wypłata rozpoczyna się po 5 latach pracy od wysokości 5%. Maksymalna wysokość dodatku to 20%. Kluczowa dla ustalenia wysokości dodatku za wieloletnią prace jest więc długość stażu pracowniczego.

RIO: Do stażu pracowniczego wlicza się jedynie zakończone okresy zatrudnienia

Do stażu pracowniczego zalicza się oczywiście bieżący okres zatrudnienia u danego pracodawcy. Jak podkreśla Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku, w stażu uwzględniany jest także okres zatrudnienia od innych pracodawców, ale jedynie zakończony. Zgodnie bowiem z art. 38 ust. 5 ustawy o pracownikach samorządowych do okresów pracy uprawniających m.in. do dodatku za wieloletnią pracę wlicza się wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Nie można zaliczyć do stażu pracowniczego trwającego okresu zatrudnienia od innego pracodawcy.

Wliczenie tylko jednego z równoległych okresów zatrudnienia

Dodatkowo, jeśli pracownik niepedagogiczny był w przeszłości zatrudniony u więcej niż jednego pracodawcy, wówczas do stażu pracowniczego wlicza się wlicza się jeden z tych okresów zatrudnienia (§ 7 ust. 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 października 2021 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych).

Źródło:
  • Samorzad.pap.pl

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql