Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Bezpieczeństwo i opieka

Znajdziesz tu odpowiedzi na pytania, problemy, wątpliwości związane z bezpieczeństwem dzieci w przedszkolu. Eksperci odpowiadają m.in. na takie pytania: jak zorganizować dowóz dzieci do placówki, jak zadbać o bezpieczeństwo na wycieczkach, jakie procedury wprowadzić na wypadek różnych zdarzeń losowych. Poznaj obowiązki dyrektora związane z zapewnieniem bezpiecznych i higienicznych warunków w placówce publicznej, jak i niepublicznej.

Podsłuchy w zabawkach są nielegalne

Nie można nagrywać kogokolwiek bez jego zgody. Jeśli rodzice przedszkolaka ukryją podsłuch w zabawce dziecka, a nauczyciel go znajdzie może zgłosić sprawę na drogę sądową. Jeśli jednak obawy rodziców były zasadne i nagranie potwierdzi, że dzieci są poniżane jest to dowód przeciwko nauczycielowi, który należy zanieść na policję.

Przedszkole musi poinformować jeśli budynek jest monitorowany

Jeśli w przedszkolu jest stosowany monitoring dyrektor musi o tym poinformować wszystkich pracowników oraz osoby wchodzące do budynku. W tym celu najlepiej wywiesić stosowną kartkę na głównych drzwiach.

Schabowy bez soli także w przedszkolu niepublicznym

Pytanie: Czy jako przedszkole niepubliczne musimy stosować rozporządzenie w sprawie żywienia dzieci, nawet jeśli rodzice sprzeciwiają się temu?

Procedura postępowania w przypadku zatrucia w przedszkolu

W przypadku podejrzenia, że w przedszkolu doszło do zatrucia pokarmowego, postępowanie pracowników powinna wyznaczać zapisana i znana wszystkim procedura. Prezentujemy przykładową procedurę w 11 krokach.

tablica szkolna 1 2 3

20 dokumentów, które musi pozyskać dyrektor przedszkola od rodziców

Dla zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom w przedszkolu dyrektor musi pozyskać od rodziców różnego rodzaju zgody i oświadczenia. Bez nich - w razie wypadku czy innego niebezpiecznego zdarzenia - trudno mu będzie udowodnić, że dołożył należytej staranności w opiece nad dziećmi.

Całą kadrę przedszkola należy przygotować do pracy z dzieckiem z ADHD

Opieka przedszkolna nad dzieckiem cierpiącym na zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, czyli ADHD wymaga wcześniejszego przygotowania. Dyrektor powinien zadbać o odpowiednią edukację zarówno dla nauczycieli, jak i kadry niepedagogicznej dotyczącą tego zaburzenia oraz metod radzenia sobie z nim.

Nie można odmówić przyjęcia do przedszkola niezaszczepionego dziecka

Brak szczepień u dziecka nie może być powodem odmowy przyjęcia dziecka do przedszkola. Organ prowadzący publiczną placówkę nie ma prawa ustanowić ograniczenia, że do placówki mogą uczęszczać jedynie dzieci, które zostały poddane obowiązkowym szczepieniom ochronnym. Naruszałoby to zasadę powszechnej dostępności do przedszkoli, którą gwarantuje konstytucja.

Niepełnoletnia osoba może odebrać dziecko z przedszkola

Kwestie zasad odbioru dzieci z przedszkola powinny być uregulowane w statucie. Nie ma jednak podstaw prawnych, by ograniczyć możliwość odbioru przedszkolaków z placówki tylko do osób pełnoletnich. To rodzic (bądź prawny opiekun dziecka) decyduje, kto ma odebrać jego dziecko.

O zielonym przedszkolu trzeba zawiadomić organ prowadzący

Planując kilkudniową wycieczkę, czyli tzw. zielone przedszkole, dyrektor powinien zadbać o przygotowanie i zebranie kompletu potrzebnych dokumentów. Powinien również powiadomić organ prowadzący o planowanym wyjeździe. Ostateczną zgodę wyraża się przez zatwierdzenie karty wycieczki.

Przedszkolaki na tym samy placu zabaw co uczniowie

Jeśli w szkole działa oddział przedszkolny dyrektor nie musi wydzielać osobnego placu zabaw dla 5-latków. Dzieci te mogą bawić się ze starszymi uczniami. Dyrektor może jednak z własnej inicjatywy wprowadzić dodatkowe zabezpieczenia i wydzielić osobny teren dla dzieci młodszych.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty