Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Analizy i interpretacje

Chcesz mieć pewność, że wykonujesz swoje zadania zgodnie z przepisami, a Twoja placówka jest dobrze zarządzana? Zapoznaj się z artykułami dotyczącymi analiz najnowszych przepisów oświatowych. W zakładce „Analizy i interpretacje” znajdziesz omówienie aktualnych, najważniejszych problemów szkół i placówek oświatowych. Wskazówki, przykłady oraz szerokie omówienie tematu sprawią, że rozwiążesz każdy problem w swojej szkole czy przedszkolu.

Przydział nauczania indywidualnego – w jaki sposób

Jak przydzielić godziny nauczania indywidualnego – godziny ponadwymiarowe albo porozumienie zmieniające

Przydział godzin nauczania indywidualnego następuje najczęściej już po rozpoczęciu roku szkolnego. Dyrektor musi więc skorzystać z narzędzi, które pozwalają mu zmienić warunki pracy nauczyciela w trakcie roku szkolnego. Czy w takim przypadku potrzebne jest porozumienie zmieniające czy też wystarczy przydzielić nauczycielowi godziny ponadwymiarowe. Odpowiedź zależy głównie od tego, w jakim wymiarze zatrudniony jest nauczyciel i jakie stanowisko zajmuje.

Czterodniowy tydzień pracy nauczyciela – przydział zajęć w poszczególnych dniach

Czterodniowy tydzień pracy nauczyciela – przydział zajęć w poszczególnych dniach

W określonych przypadkach nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć dyrektor może ustalić czterodniowy tydzień pracy. Rozwiązanie to niesie za sobą pewne skutki m.in. w postaci konieczności innego rozplanowania zajęć. Czy w takiej sytuacji obowiązują limity w przydziale zajęć w danym dniu? Odpowiedź w artykule.

Urlop bezpłatny dla pracownika szkoły, który ma prawo do urlopu wypoczynkowego

Urlop bezpłatny dla pracownika szkoły, który ma prawo do urlopu wypoczynkowego

Sprawdź, czy pracownik szkoły może wnioskować o urlop bezpłatny, gdy ma jeszcze prawo do urlopu wypoczynkowego. Przekonaj się, jak Kodeks pracy reguluje zasady obniżania wymiaru urlopu wypoczynkowego po urlopie bezpłatnym.

Kwalifikacje psychologa szkolnego – czas trwania studiów

Ile lat trwają studia dające kwalifikacje psychologa szkolnego

Aby zostać psychologiem szkolnym, nauczyciel musi ukończyć studia pierwszego i drugiego stopnia albo jednolite studia magisterskie. Dotyczy to także nauczyciela, który już ma kwalifikacje do prowadzenia innych zajęć i chce je jedynie rozszerzyć. Czy studia psychologa szkolnego muszą trwać 5 lat? Niekoniecznie.

Niepromowanie ucznia klasy I-III – kiedy możliwe

Niepromowanie ucznia klasy I-III – kiedy możliwe

Uczeń klasy I-III może nie być promowany tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach. Wymaganiem formalnym jest wniosek wychowawcy i opinia rodziców lub wniosek rodziców i opinia wychowawcy. Dodatkowo wymagana jest decyzja rady pedagogicznej wyrażona w formie stosownej uchwały. Sprawdzamy, co może decydować o niepromowaniu ucznia w klasie I-III.

  Rodzice powinni otrzymać informację o gotowości szkolnej do końca kwietnia

Rodzice powinni otrzymać informację o gotowości szkolnej do końca kwietnia

Dyrektor przedszkola powinien dopilnować, by do końca kwietnia rodzice dzieci otrzymali stosowne dokumenty związane z diagnozą przedszkolną, ponieważ to on jest odpowiedzialny za przeprowadzenie analizy gotowości do nauki w szkole wszystkich dzieci kończących w danym roku sześć lat.

Limit umów o pracę w szkole – czy dotyczy pracownika z art. 15 Prawa oświatowego

Limit umów o pracę w szkole – czy dotyczy pracownika z art. 15 Prawa oświatowego

Osobę niebędącą nauczycielem można zatrudnić w szkole do prowadzenia zajęć na podstawie art. 15 Prawa oświatowego za zgodą kuratora oświaty. Zgoda taka wydawana jest na rok szkolny. Status pracownika z art. 15 Prawa oświatowego jest specyficzny, ponieważ osoba ta nie jest ani nauczycielem, ani pracownikiem samorządowym. Sprawdź, jak długo można zatrudniać pracownika z art. 15 Prawa oświatowego na czas określony.

Uzasadnienie wypowiedzenia umowy o pracę nauczyciela przyczynami wszczęcia postępowania dyscyplinarnego

Uzasadnienie wypowiedzenia umowy o pracę nauczyciela przyczynami wszczęcia postępowania dyscyplinarnego

Uchybienia godności zawodu przez nauczyciela są podstawą do złożenia zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przewinienia dyscyplinarnego. Sprawdź, czy dyrektor może wypowiedzieć nauczycielowi umowę o pracę z tych samych przyczyn, jakie były podstawą skierowania zawiadomienia do rzecznika dyscyplinarnego nauczycieli.

Czy zawiadomienie rzecznika dyscyplinarnego może być naruszeniem dóbr osobistych nauczyciela

Czy zawiadomienie rzecznika dyscyplinarnego może być naruszeniem dóbr osobistych nauczyciela

Dyrektor w określonych przypadkach musi zawiadomić rzecznika dyscyplinarnego nauczycieli o podejrzeniu popełnienia czynu dyscyplinarnego. Brak zawiadomienia stanowi naruszenie prawa. Czy zatem zawiadomienie rzecznika dyscyplinarnego może być uznane za naruszenie dóbr osobistych nauczyciela? Wyjaśnienie w artykule.

Aktywna tablica 2024 – jak złożyć wniosek

Aktywna tablica 2024 – jak krok po kroku złożyć wniosek

Do 15 maja szkoły mogą składać wnioski w programie „Aktywna tablica”. Jak wskazuje MEN, po zakończeniu kwalifikacji wniosków nie jest możliwa ich zmiana w zakresie rodzaju sprzętu, pomocy dydaktycznych i narzędzi do terapii objętych wnioskiem. Podpowiadamy, jakie elementy musza się znaleźć we wniosku do programu.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty