Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Analizy i interpretacje

Chcesz mieć pewność, że wykonujesz swoje zadania zgodnie z przepisami, a Twoja placówka jest dobrze zarządzana? Zapoznaj się z artykułami dotyczącymi analiz najnowszych przepisów oświatowych. W zakładce „Analizy i interpretacje” znajdziesz omówienie aktualnych, najważniejszych problemów szkół i placówek oświatowych. Wskazówki, przykłady oraz szerokie omówienie tematu sprawią, że rozwiążesz każdy problem w swojej szkole czy przedszkolu.

Zwolnienie od pracy i inne uprawnienia radnego w szkole

Zwolnienie od pracy i inne uprawnienia radnego w szkole

Niewykluczone, że w szkołach i placówkach oświatowych po wyborach samorządowych pojawią się pracownicy ze statusem radnych. Pracownikom takim przysługują dodatkowe uprawnienia, takie jak zwolnienie od pracy i ochrona stosunku pracy. Sprawdź, jak postępować wobec pracowników szkoły ze statusem radnego.

Urlop ojcowski dla pracownika zatrudnionego w dwóch szkołach po zmianach w Kodeksie pracy

Udzielanie urlopu ojcowskiego pracownikowi zatrudnionemu w dwóch szkołach po zmianach w Kodeksie pracy

Pracownik zatrudniony równolegle u dwóch pracodawców ma niezależne prawo do korzystania z uprawień rodzicielski u każdego z nich. Sprawdź, czy nadal, po zmianach w Kodeksie pracy, pracownik zatrudniony w dwóch szkołach może korzystać z urlopu ojcowskiego u każdego pracodawcy w innym terminie. 

Czy każde wyjście z uczniami to wycieczka

Czy każde wyjście z uczniami to wycieczka

Wyjście z uczniami do kina czy teatru należy traktować jak wycieczkę, jeśli zajęcia realizowane przez nauczyciela poza terenem szkoły mają na celu uzupełnienie programu nauczania. Przedmiot, w ramach którego odbywa się wycieczka, warunkuje miejsce jej realizacji. Wyjścia organizowane w tym celu są wycieczkami przedmiotowymi traktowanymi jako jedna z form krajoznawstwa i turystyki organizowanych dla uczniów przez szkołę. Czy tak samo będzie m.in. w przypadku rekolekcji?

Przerwa w okresie zasiłkowym a odzyskanie zdolności do pracy

Przerwa w okresie zasiłkowym a odzyskanie zdolności do pracy

Po 182 dniach zwolnienia lekarskiego pracownik może przedłużyć okres zasiłkowy świadczeniem rehabilitacyjnym a nauczyciel także urlopem dla poratowania zdrowia. Aby jednak okres zasiłkowy mógł być naliczany od nowa, musi wystąpić przerwa w tym okresie trwająca dłużej niż 60 dni. To jednak nie wszystko. Pracownik musi bowiem odzyskać zdolność do pracy

Nauczyciel na urlopie zdrowotnym mężem zaufania w trakcie wyborów

Nauczyciel na urlopie zdrowotnym mężem zaufania w trakcie wyborów

Nauczyciel korzystający z urlopu zdrowotnego, który podejmie pracę zarobkową w czasie trwania tego urlopu musi liczyć się z odwołaniem z urlopu dla poratowania zdrowia. Sprawdź, nauczyciel na urlopie zdrowotnym może jednak pełnić funkcje męża zaufania w czasie wyborów samorządowych.

Odprawa dla nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania ze zmniejszonym wymiarem zajęć

Odprawa dla nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania ze zmniejszonym wymiarem zajęć

Rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania w trybie art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela zapewnia mu odprawę w wysokości jego 6-miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Odprawa z tytułu rozwiązania stosunku pracy przysługuje także nauczycielowi ze zmniejszonym wymiarem zajęć. Czy będzie to odprawa z pełnego wymiaru zajęć?

Podwyżki dla nauczycieli 2024 – czy także w szkołach niepublicznych

Podwyżki dla nauczycieli 2024 – czy także w szkołach niepublicznych

Większość nauczycieli szkół i placówek samorządowych otrzymała już podwyżki wraz z wyrównaniem za okres od 1 stycznia 2024 r. Czy na takie same zarobki mogą liczyć nauczyciele szkół i placówek publicznych nie samorządowych oraz w szkołach i placówkach niepublicznych? W pewnych przypadkach takie podwyżki nie są wykluczone.

Asystent międzykulturowy w szkole

Asystent międzykulturowy w szkole – nowe stanowisko pracy

W projekcie ustawy zmieniającej specustawę dotyczącą pomocy obywatelom Ukrainy przewidziano nowe stanowisko pracy w szkołach a mianowicie asystenta międzykulturowego. Wprawdzie nowe przepisy nie weszły jeszcze w życie, niemniej jednak warto przeanalizować zasady zatrudniania takiego pracownika. Sprawdź, w jakich przypadkach i jak zatrudnić asystenta międzykulturowego w szkole.

Kto podpisuje umowę na wycieczkę kilkudniową

Kto podpisuje umowę na wycieczkę kilkudniową

Organizatorem wycieczek szkolnych realizowanych w trakcie roku szkolnego, w szczególności w ramach zajęć dydaktyczno-wychowawczych, jest zawsze szkoła. Zgodę na wycieczkę wydaje dyrektor szkoły. Jeżeli należy wynająć autokar lub zlecić biuru podróży wykonanie usługi, to umowę, której przedmiotem jest organizacja wycieczki szkolnej, podpisuje dyrektor szkoły. Przy podpisywaniu umów na wycieczki szkolne stroną jest jednostka samorządowa (gmina), reprezentowana przez dyrektora szkoły.

Udział w komisji wyborczej - czy przerywa urlop wypoczynkowy

Udział w komisji wyborczej - czy przerywa urlop wypoczynkowy

W niedzielę 7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe 2024. Członkowie obwodowej lub terytorialnej komisji wyborczej mają prawo do zwolnienia od pracy nie tylko w dniu głosowania, lecz aż do dnia następującego po dniu zakończenia liczenia głosów. Sprawdź, czy urlop pracownika, który pokrywa się z okresem zwolnienia od pracy, zostaje przerwany i przesunięty na inny termin.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty